A kormányzat egyre idiótább kereskedelem-korlátozó szabályozásairól nem egyszer írtunk már. Arról is, hogy a különböző okokból bevezetett korlátozások egyrészt egyre inkább ütköznek a hétköznapi élet szokásaival és a józan ésszel, másrészt pedig már egymással is.
Emlékeznek arra, hogyaz országos szabályozás alá eső nemzeti trafikokban olyan környéken is lehet alkoholt kapni éjszaka, ahol egyébként más éjjel-nappali kisboltokban a helyi alkoholárusítási korlátozások miatt ez tilos? Vagyis amivel az egész korlátozás az értelmét veszti?
És arra emlékeznek, hogyan gabalyodott bele a korlátozást forszírozó szabályozó abba, hogyan is lehetnek a benzinkúti boltok nyitva, mit árulhatnak és mit nem vasárnap? Aminek az eredményei idétlen, gányolt elkerítések meg bódéállítások lettek?
Most a vasárnapi nyitva tartás szabályozása kapott egy újabb tragikomikus csavart: vasárnaponként mostantól nem kell szakképesítés bizonyos áruk eladásához. Más napokon viszont kell.
A 444-en keresztül olvastuk a Blokkk nevű oldal bejegyzését arról: a Magyar Közlöny június 9-i számában megjelent a nemzetgazdasági miniszter 17/2015. számú rendelete, amely módosítja az egyes kereskedelmi tevékenységek gyakorlásához szükséges szakképesítések rendjét szabályzó előírást, a 21/2010. NFGM rendeletet. Az egyes termékek esetében az eladást végző személynek szakképesítéssel kell rendelkeznie, ezt a kereskedelmi törvény világosan kimondja. A termékek felsorolását, ahol a szakképesítés kötelező, az említett nemzetgazdasági miniszteri rendelet tartalmazza.
No, de most egy olyan módosítás született, ami szerint zárva tartási időszakban (vasárnap, munkaszüneti nap, éjszaka) mégsem kötelező a szakképesítés megléte a következő termékek eladása esetén: élelmiszer (kivéve húst, hentesárut, halat); kozmetika, háztartási vegyicikk; kertészeti cikk; óra, ékszer; fotócikk; állat, állateledel.
A szakképesítés alóli vasárnapi felmentés vonatkozik az üzletben kereskedelmi tevékenységet folytató egyéni vállalkozóra, egyéni cég tagjára, gazdasági társaság legalább 1/5 tulajdoni résszel bíró természetes személy tagjára, valamint a Kszvmtv. szerinti segítő családtagokra.
Még egyszer, rendes nyitva tartási időben a fentiek árusításához szükséges a szakképesítés. Éjszaka, vasárnap, munkaszüneti napon viszont nem.
Ez mi ez?
Vasárnap nincs szükség a szaktudásra? Vasárnap vakációra mennek a fogyasztóvédelem, a népegészségügyi védelem alapelvei? Vasárnap jöhet a hasmenés?
Vagy ha vasárnap nincs is szükség a szakképesítés meglétére, akkor valójában a többi napon is eltúlzott, fölösleges, bürokratikus akadályt jelentenek csak a heti egy napra felfüggesztett előírások? Talán nélkülük is jól el tudna működni a kereskedelem?
Mi jöhet még? Vasárnap nem kell majd bekötni a biztonsági övet? Vasárnap a nővérke is beugorhat majd műteni? Netán mostantól vasárnaponként mindenki árusíthat dohányt?!
A jogalkotó ezekkel a kesze-kusza, sete-suta, utólag a valósághoz igazítani próbált újraszabályozásokkal csak bohócot csinál magából, idegroncsot a működni és megélni próbáló kereskedőből. És persze öntudatlan libertáriust az értelmetlen korlátozások miatt magukat felbosszantó átlagpolgárokból.
A kábítószer-kereskedelem felszámolásáért felelős kormánybiztos kiemelte, hogy a kábítószer nem csak a fogyasztók egészségét teszi tönkre, roncsolja a környezetet és roncs közösségeket teremt.
Az Estratos ráadásul korábban Magyar Péterék körül is megjelent.
p
0
1
6
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 49 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Vadjoe
2015. június 12. 11:41
Hát ha jól értem, akkor szakképesítés az alkalmazottnál kell, a tulajnál vagy családtagjainál nem. Innen jön az, hogy vasárnap "nem kell szakképesítés".
Nincs ebben semmi különös, csak annak, aki nem ismeri a kereskedelmi tevékenység egyes munkafázisait, vagy ismeri, de szándékosan figyelmen kívül hagyja. A nem vasárnapi napokon többrétű munkavégzés történik. Például; árurendelés, áru átvétel, raktározás. Vasárnap azonban csak eladás van, amely többségében önkiszolgálás és fizetés munkafázisát tartalmazza.